UV kombinovaná výbojka PAR20 – průměr 6,3 cm

789,00 

Kvalitní osvětlení je základem pro to, abyste svým želvám poskytli prostředí co nejvíce podobné jejich přirozeným životním podmínkám. Pro tento účel je nejlepším umělým zdrojem vysokotlaká kombinovaná UVA a UVB výhřevná výbojka, která spojuje maximální světelný i tepelný výkon. Bude nejen stimulovat denní aktivitu vašich zvířecích společníků, ale také poskytne dostatečné množství správného ultrafialového záření.

ks

Popis

Využitím vysokotlaké kombinované výbojky zajistíte optimální osvětlení pro vaše terarijní a exotická zvířata. Budou mít dostatečné množství UVA a UVB záření pro správnou tvorbu vitamínu D, což je klíčové pro jejich zdraví a vitalitu. Další výhodou kombinované výbojky je její efektivita a energetická úspornost.

Díky předřadníku, bez kterého se zároveň neobejde, dosahuje až 50% úsporu energie oproti klasickým výbojkám (Mercury Hg). To znamená, že můžete snížit náklady, aniž byste museli obětovat kvalitu osvětlení pro vaše zvířata. Ta je jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěšný chov vašich zvířecích společníků.

PAR20 má průměr 6,3 cm a je menší než PAR30 s průměrem 9,5 cm. Tato hodnota (spolu s výškou umístění výbojky) určuje velikost nasvícené plochy na dně želvária.

Přednosti UV kombinované výbojky

✓ Poskytuje UVA i UVB záření
✓ Intenzita viditelného světla a tepla je tak velká, že ji můžeme s trochou nadsázky označit za malé Slunce
✓ Je nezbytná pro syntézu vitaminu D3
✓ Její kužel světla vytváří optimálně velká slunná místa v teráriu
✓ Stimuluje reprodukční chování
✓ Pomáhá předcházet metabolickým poruchám organizmu
✓ Je důležitá pro správný vývoj, růst, imunitu a vstřebávání vápníku do kostry
✓ Šetří energii

Zapojení

Kombinovanou výbojku PAR20 je nutné zašroubovat jen do keramické objímky s klasickým závitem E27 a použít hliníkové stínidlo. V keramickém krytu, nebo v Česku často používaném květináči, se lampa může přehřívat, snižuje se její životnost a hrozí prasknutí. Keramická objímka je součástí předřadníku, bez kterého se tento typ výbojky neobejde.

Při prvním nastartování výbojky je nutné ji nechat nepřetržitě svítit alespoň dvě hodiny, aby se takzvaně zaběhla, jinak hrozí její poškození. Samotné rozsvěcení, tedy než se rozsvítí do plné intenzity, trvá několik minut a může ho provázet problikávání světla či zvukové projevy jako lehké cvakání, bzučení nebo drčení.

Průměrná doba kvalitního světelného spektra lampy je 4 000 hodin. Doporučená výměna lampy je po jednom roce používání. Spektrum vyzařovaného světla se po čase používání mění a ztrácí účinnost.

Důležité

✓ Výbojka k provozu potřebuje předřadník, bez něj nebude fungovat
✓ Minimální doporučená výška nad zvířetem je 25 cm (35 W) podle druhu zvířete, typu želvária či terária a teploty substrátu pod výbojkou
✓ Teplota substrátu pod výbojkou by měla být plus minus 45 stupňů celsia

Bezpečnostní pokyny

Lampa pracuje při vysoké provozní teplotě, dbejte proto opatrnosti, aby nedošlo k vašemu popálení. V souladu s bezpečnostními předpisy musí být zařízení při manipulaci, instalaci a výměně lamp odpojeno od elektrické sítě. Instalace pouze kvalifikovaným odborníkem.

Záruka

Na kombinovanou UV lampu se vztahuje běžná záruční lhůta. Záruka se nevztahuje na vady způsobené opotřebením, či použitím nevhodných komponentů (viz. technická data a zapojení). U zářivek, lamp a žárovek je stanovena tzv. střední doba životnosti v hodinách, po těchto prosvícených hodinách, dojde k ukončení životnosti lampy a záruční doba tím bude ukončena.

 

Další informace

Hmotnost 0,4 kg
Rozměry

průměr 6,3 cm, výška 9 cm

Výbojka

Metal Halide (MH)

Příkon

35 W

Napětí

220 – 240 V

Typ

PAR20

Závit

E27

Teplota světla

6000 K

Úhel svitu

30° až 40°

UVB ozáření

150 – 400 μW/cm2

Materiál povrchu

Hliník