Popis
Jemně mletý krmný vápenec je přírodní látka, která obsahuje přes 90 procent uhličitanu vápenatého. Ten je zdrojem vápníku (kalcia), který suchozemské želvy potřebují především ze dvou důvodů – pro zdravý růst kostry včetně krunýře a pro správnou funkci metabolismu.
Krunýř želvy je součástí kostry a jako takový vyžaduje vápenec pro svůj růst a udržení pevnosti. Bez dostatečného příjmu vápence může dojít k měknutí krunýře, což je stav známý jako metabolická kostní nemoc nebo rachitida, která může vést k deformacím krunýře a dalším vážným zdravotním problémům.
V metabolismu želvy hraje kalcium klíčovou roli při mnoha tělesných procesech, včetně přenosu nervových signálů a správném fungování svalů. Nedostatek vápence může vést k zdravotním problémům, jako je hypokalcémie, která může způsobit nepravidelnou srdeční činnost a svalové křeče.
Není ale potřeba se nedostatku kalcia děsit. Pro zajištění jeho dostatečného příjmu je samozřejmě nejlepší, aby želvy měly v jídelníčku potraviny s jeho obsahem. Další možností je doplnit kalcium pomocí krmného vápence, kterým jejich potravu občas „pocukrujete“. Pokud želvám vápník chybí, umějí si ho doplnit i z našeho substrátu, který vápenec také obsahuje.
Důležité je také zajistit dostatečný příjem vitamínu D3, který umožňuje želvám vápenec z jejich stravy vstřebávat. Ve volné přírodě želvy pro tvorbu vitamínu D3 potřebují sluneční záření, pro ty chované doma je nutné zajistit zdroje UVB záření.
Námi vyráběná terária, želvária či chcete-li želví stoly pro suchozemské želvy, si může prohlédnout zde, nebo na našem instagramu @vseprozelvy.cz.
Víte, že…
Byť si to někteří lidé myslí, tak krunýř není oddělenou strukturou nebo „přilbou“, kterou by želva nasazovala nebo z ní uměla vylézt. Je to nedílná část kostry želvy, která vzniká rozšířením některých kostí včetně žeber a částí páteře. Zároveň hraje zásadní roli v ochraně želvy a skládá se ze dvou hlavních částí:
✓ Horní část (karapax): Tato část krunýře pokrývá želvu z vrchu a je tvořena spojením žeber a obratlů, které se rozšiřují a spojí s kostmi v kůži, známými jako kostní destičky nebo štítky. Tyto štítky jsou pokryty keratinovými destičkami, které želvám dodávají charakteristický vzhled. Keratinové destičky slouží k ochraně kostního krunýře před poškozením a opotřebením.
✓ Spodní část (plastron): Spodní část krunýře chrání želvu zespoda a je tvořena kostními destičkami, které jsou spojeny s horní částí karapaxu. Plastron poskytuje ochranu měkkým částem těla želvy, jako je břicho.