Dolomitický krmný vápenec

130,00 

Krmný vápenec je čistě přírodní minerální látka a snadno dostupný zdroj koncentrovaného vápníku (Ca) ve formě uhličitanu vápenatého (CaCO3). Vzniká velmi jemným mletím vápencových hornin s vysokým obsahem tohoto prvku. Suchozemské želvy potřebují vápník především ze dvou důvodů – pro zdravý růst kostry včetně krunýře a pro správnou funkci metabolismu. Celkový obsah uhličitanu vápenatého v dolomitickém vápenci je přes 90 procent.

ks
Kategorie:

Popis

Dolomitický krmný vápenec je přírodní látka, která obsahuje přes 90 procent uhličitanu vápenatého. Ten je zdrojem vápníku (kalcia), který suchozemské želvy potřebují především ze dvou důvodů – pro zdravý růst kostry včetně krunýře a pro správnou funkci metabolismu.

Krunýř želvy je součástí kostry a jako takový vyžaduje vápenec pro svůj růst a udržení pevnosti. Bez dostatečného příjmu vápence může dojít k měknutí krunýře, což je stav známý jako metabolická kostní nemoc nebo rachitida, která může vést k deformacím krunýře a dalším vážným zdravotním problémům.

V metabolismu želvy hraje kalcium klíčovou roli při mnoha tělesných procesech, včetně přenosu nervových signálů a správném fungování svalů. Nedostatek vápence může vést k zdravotním problémům, jako je hypokalcémie, která může způsobit nepravidelnou srdeční činnost a svalové křeče.

Není ale potřeba se nedostatku kalcia děsit. Pro zajištění jeho dostatečného příjmu je samozřejmě nejlepší, aby želvy měly v jídelníčku potraviny s jeho obsahem. Další možností je doplnit kalcium pomocí krmného vápence, kterým jejich potravu občas „pocukrujete“. Pokud želvám vápník chybí, umějí si ho doplnit i z našeho substrátu, který dolomitický vápenec také obsahuje.

Důležité je také zajistit dostatečný příjem vitamínu D3, který umožňuje želvám vápenec z jejich stravy vstřebávat. Ve volné přírodě želvy pro tvorbu vitamínu D3 potřebují sluneční záření, pro ty chované doma je nutné zajistit zdroje UVB záření.

Námi vyráběná terária, želvária či chcete-li želví stoly pro suchozemské želvy, si může prohlédnout zde, nebo na našem instagramu.

Víte, že…

Byť si to někteří lidé myslí, tak krunýř není oddělenou strukturou nebo „přilbou“, kterou by želva nasazovala nebo z ní uměla vylézt. Je to nedílná část kostry želvy, která vzniká rozšířením některých kostí včetně žeber a částí páteře. Zároveň hraje zásadní roli v ochraně želvy a skládá se ze dvou hlavních částí:

✓ Horní část (karapax): Tato část krunýře pokrývá želvu z vrchu a je tvořena spojením žeber a obratlů, které se rozšiřují a spojí s kostmi v kůži, známými jako kostní destičky nebo štítky. Tyto štítky jsou pokryty keratinovými destičkami, které želvám dodávají charakteristický vzhled. Keratinové destičky slouží k ochraně kostního krunýře před poškozením a opotřebením.

✓ Spodní část (plastron): Spodní část krunýře chrání želvu zespoda a je tvořena kostními destičkami, které jsou spojeny s horní částí karapaxu. Plastron poskytuje ochranu měkkým částem těla želvy, jako je břicho.

Další informace

Hmotnost 0,35 kg
Ingredience

Mletý dolomitický vápenec, obsah uhličitanu vápenatého přes 90 procent